امروز
پنجشنبه
ارديبهشت 1401
29
قمری:18 شوال 1443

میلادی:19 مه 2022
 
تاریخ : دوشنبه 3 خرداد 1395     |     کد : 1081

همزمان با سالروز ازاد سازی خرمشهر؛

بهره برداری از تقاطع غیر همسطح آخونی، در راستای توسعه شبکه های ارتباطی شهر و تسهیل کننده اهداف تبریز 2018 است

 

شهریار نیوز: زمانی که شهری از ابعاد مختلف توسعه و پیشرفت، ارزیابی می شود، مسیرهای دسترسی به نقاط مختلف شهرو سهولت تردد روزانه شهروندان در وصول به مقصد، به عنوان یکی از معیارهای این ارزیابی مطرح می شود

تبریز، کهن شهر ایران اسلامی، با شتابی چشمگیر در مسیر پیشرفت و آبادانی قرار گرفته و در صدر برنامه های عمرانی خود، توسعه مسیرهای ارتباطی درون شهری را قرار داده است.

احداث تقاطع های غیرهم سطح، در کنار پروژه های مسیرگشایی، عمده ترین اقدامات شهرداری تبریز در این حوزه را شامل می شود که طی دوسال گذشته، بیش از پیش در سطح شهر نمود داشته است.

یکی از این پروژه ها، تقاطع غیر هم سطح آخونی، واقع در امتداد خیابان شهید نجاتی به بلوار شهیدان ذاکر است.

این تقاطع غیر همسطح، در ادامه مسیر کمربند میانی ودر راستای تکمیل رینگ میانی شهر، نقش تبادل ترافیکی و تسهیل عبور و مرور در این تقاطع را بر عهده دارد تا رفع گره ترافیکی موجود در این محدوده، همراه با عبور ایمن شهروندان از این قسمت ها، میسر گردد.

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز، سازمانی که اجرای این پروژه را بر عهده دارد، در مورد طرح تقاطع غیر هم سطح آخونی می گوید: طرح روگذر آخونی یکی از چندین پروژه اجرایی توسط این سازمان است که با طول  400 متر و طول عرشه 152 متر، رمپ شمالی 127 متر ، رمپ جنوبی 107 متر و دارای 5 دهانه با رعایت اصول فنی و مهندسی طراحی شده  است .

وی بر رعایت اصول فنی و مهندسی در احداث این پل روگذر تاکید دارد و می افزاید: اجرای پروژه های کلیدی و کارشناسی شده با رعایت اصول مهندسی و فنی و استانداردهای لازم، از ضروریات امر در حوزه شهرسازی و عمران شهری بوده و به همین منظور این طرح با سرعت قابل توجهی اجرا شد و اکنون نیز به مرحله بهره برداری رسیده است.

تقاطع غیرهم سطح آخونی، در محدوده استحفاظی شهرداری منطقه 4 قرار دارد و بر این اساس، شهردار منطقه 4 تبریز، در باره این پروژه اظهار می کند: همگام با سیاست های عمرانی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر و شهردار محترم کلانشهر تبریز جناب آقای دکتر نجفی و با تلاش شبانه روزی همکاران شهرداری منطقه 4 بویژه معاونت فنی و عمرانی و خدمات شهری و اجرایی، عملیات اجرایی پروژه تقاطع غیرهمسطح آخونی با اعتباری بالغ بر 120 میلیارد ریال به اتمام رسیده و امروز، همزمان با سالروز فتح خرمشهر با حضور مسئولین شهری، خانواده های معزز شهدا و اهالی محترم به بهره برداری خواهد رسید.

حسین عالی باف خاطرنشان می کند: این پروژه ارزشمند که نقش بسیار مهمی را در کاهش بار ترافیکی ایفا خواهد کرد، در مدت زمانی کمتر از یک سال و با بهره گیری از تجربیات و تخصص نیروهای متخصص احداث گردیده است.

عالی باف در خصوص مشخصات فنی این پروژه اظهار داشت: برای احداث این پل، 6 عدد پایه بتنی و 66 عدد شمع ایجاد شده و حجم بتن ریزی در آن، 4700 متر مکعب، خاکریزی و زیرسازی 15000 متر مکعب و آسفالت ریزی آن 1500 تن است.

از نظر شهردار منطقه 4، اینک که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شده است، توسعه شبکه های ارتباطی شهر، می تواند به عنوان توسعه زیرساخت های گردشگری  نیز مطرح شود و گامی در راستای تحقق اهداف تبریز 2018 باشد.

طبق پیش بینی های کارشناسانه که در مرحله مطالعاتی این پروژه انجام شده، تاثیرات مثبت ترافیکی این طرح تقاطع غیر همسطح آخونی، نه تنها در منطقه، بلکه در طول مسیرهای منتهی به این تقاطع نیز کاملا مشهود خواهد بود.

 


PDF چاپ چاپ