امروز
پنجشنبه
خرداد 1399
15
قمری:12 شوال 1441

میلادی:4 ژوئن 2020
 
تاریخ : پنجشنبه 6 خرداد 1395     |     کد : 1088

استاد ترافیک دانشگاه پلی‌تکنیک میلان:

طراحی شهری تبریز باید به سمت مدل‌های بدون‌خودرو حرکت کند

شهریارنیوز: استاد مهندسی ترافیک و طراحی شهری دانشگاه پلی‌تکنیک میلان گفت: حمل‌و‌نقل مدرن امروز، به سمت یک «جریان بدون خودرو» در حال حرکت است

به گزارش شهریار، فدریکو پادولوتو، در همایش بین المللی طراحی شهری، مهندسی ترافیک و حمل ونقل شهرداری تبریز افزود: شهرهای بزرگ ایران و به خصوص تبریز، برای کاهش اثرات ترافیک و ایجاد نشاط اجتماعی در شهر، باید به سمت مدل‌های بدون‌خودرو حرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای توسعه‌یافته سیاست‌های ترافیکی خود از 30 سال پیش، بر مبنای حمل‌و‌نقل عمومی پیگیری می‌کنند.

به گفته این متخصص حمل‌و‌نقل درون‌شهری، مهم‌ترین بخش برنامه‌های طراحی شهری، باید به پیاده‌راه‌ها، حمل‌و‌نقل‌های عمومی و کاربری‌های اجتماعی اختصاص داده شود و بحث خودرو نیز به اولویت آخر شهرسازی و مسیرسازی تبدیل شود.

وی با بیان این‌که سیستم حمل‌و‌نقل، پیش‌تر بر مبنای حرکت از یک شهر به یک شهر دیگر بود، اظهار داشت:  در این سیستم، دو متغیر زمان و هزینه نقش عمده را داشت اما در سیاست‌های جدید حمل‌و‌نقل، فاصله بین مبدا و مقصد نیز توجه شده است.

پادولوتو تصریح کرد: خط فکری شهرسازی باید به گونه‌ای باشد که در جریان ترددهای روزمره، حضور در شهر، آرامش‌بخش باشد، در این صورت می‌توان به استفاده بیشتر شهروندان از ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی امیدوارتر بود.

استاد دانشگاه پلی‌تکنیک میلان با اشاره به پایتختی تبریز در گردشگری سال 2018 میلادی گفت: برای شروع این تفکر در تبریز، دوچرخه‌سواری و پیاده‌گذر، به عنوان دو لایه مهم ارتباطی و گردشگری، باید در مرکز شهر ایجاد شود؛ این پروژه بودجه زیادی لازم ندارد و تنها با تغییر شکل مسیرها قابل حصول است.

 


سازمان ترافیک