امروز
سه شنبه
بهمن 1397
30
قمری:14 جمادى الثانية 1440

میلادی:19 فوریه 2019
 
تاریخ : شنبه 12 خرداد 1397     |     کد : 1573

رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس مطرح کرد

تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی تا 75 درصد موثرتر از طرح‌های ترافیکی

شهریارنیوز: رییس فراکسیون مدیریت شهری گفت: بجای ارائه طرح‌های محدود کننده تردد شهروندان که اثر محسوسی بر ترافیک نیز ندارد باید ناوگان حمل و نقل عمومی تا 75 درصد تقویت شود.

به گزارش شهریار؛ مهرداد بائوج لاهوتی، با اشاره به حمل‌ونقل شهری در پایتخت گفت: تهران با داشتن مساحتی بالغ بر 750 کیلومتر، جمعیتی بیش از 12 میلیون نفر و بیش از 3 هزار خودرو یکی از متراکم ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود که باید برای حمل و نقل آن برنامه ریزی داشت.

وی افزود: هم اکنون ناوگان حمل و نقل تهران عبارتست از خطوط دهگانه اتوبوس تندرو و 5 خط مترو فعال و همچنین خطوط تاکسیرانی است که هنوز جمعیت حاضر در شهر همخوانی ندارد.

لاهوتی تاکید کرد: گزارش ها حاکی است متروی تهران با داشتن 1000 واگن و جابجایی 3 میلیون مسافر بیشترین بار حمل و نقل شهر را به عهده دارد اما هنوز ظرفیت مترو برای تقویت خطوط و افزایش واگن تکمیل نشده و نیاز به سرمایه گذاری دولت دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس همچنین گفت: سامانه اتوبوس تندرو روزانه حداقل 50 هزار نفر را جابجا می کند اگر تقویت ناوگان اتوبوسرانی و پوشش بیشتر خطوط انجام شود بار ترافیکی شهر به سرعت کاهش می یابد.

این نماینده مجلس همچنین با انتقاد از طرح lez راهنمایی و رانندگی تهران گفت بجای ارائه طرح های محدود کننده شهروندان که موجب نارضایتی آنان شده و اثرات محسوسی نیز بر ترافیک شهری ندارد باید ناوگان حمل و نقل شهری تقویت شود. 

رییس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: ارتقاء سیستم حمل و نقل تا 75 درصد مطابق الگوهای جهانی می‌تواند شهروندان را به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ترغیب کند.

این نماینده مجس خاطرنشان کرد: ازدحام، انضباط در رفت و آمد و زمانبندی و همچنین پوشش حداکثری می تواند شهروندان را در بکارگیری خودروهای شخصی بی‌نیاز کند اما برخی مناطق شهری با کمبود وسایل حمل و نقل عمومی روبروست چنانکه در منطقه 22 تهران نه تنها خطوط اتوبوس و مترو حتی خطوط تاکسی مناسب نیز وجود نداشته و ساکنین موظف به تردد با خودروهای خود هستند.

 

رییس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس همچنین خاطر نشان کرد : طی گزارشی  رسیده خودروهای هیبریدی یک سوم خودروهای بنزینی کاهش مصرف سوخت دارد. این، باعث صرفه جویی در  3.5 درصد اصل قیمت خودرو نیز خواهد شد چنانکه در دنیای امروز دولتهایی مانند کانادا و امریکا با این استدلال که این کاهش مصرف سوخت به نفع کشور است تا 7 هزار دلار برای خرید خودرو هیبرید یارانه قائل می شوند .

 

وی ادامه داد: با این وجود همچنان واردات خودروی هیبریدی یا تلاش برای ساخت این خودرو ها به یک ضرورت تبدیل نشده است. 


سازمان ترافیک