امروز
چهارشنبه
مهر 1398
24
قمری:17 صفر 1441

میلادی:16 اکتبر 2019
 
تاریخ : يکشنبه 2 تير 1398     |     کد : 1911

شهردار تبریز: ترافیک شهر تبریز باید به شکل هوشمند مدیریت شود

افزایش دوربینهای نظارتی در ده نقطه از شهر تبریز

به گزارش روابط عمومی سازمان حمل ونقل وترافیک شهرداری تبریز ؛ شهردار کلانشهر تبریز با اعلام این خبر گفت : سیستمهای نظارت ترافیک شهری در چند سال اخیر نقش مهمی در بهبود حمل و نقل ترافیک  داشته و باعث شده اند رویکرد به چنین سیستمهایی در اکثر شهرهای بزرگ افزایش یابد. تجزیه و تحلیل خود کار وضعیت ترافیک و کنترل هوشمند و بهینه آن از مزایای اصلی این سیستمها می باشد.
دکتر ایرج شهین باهر افزود : نقاط تحت پوشش دوربین های نظارتی در حال حاضر نزدیک به 145 است و روند نظارت بر نقاط یاد شده از طریق 204 دستگاه دوربین نظارتی انجام می شود و با نصب بیست دوربین دیگر در نقطه شهر به خصوص در مناطق کم برخوردار تعداد این دوربین ها  به 220 افزایش می یابد که توسط سازمان ترافیک شهرداری در مرحله اجراست  .
شهردار تبریزمزایای هوشمند سازی ترافیکی را ، تسهیل در اعمال قانون و عدم نیاز به حضور فیزیکی پلیس در تقاطع ، امکان اعمال یکسان قانون برای همه شهروندان در تمامی ساعات روز ، بهبود وضعیت نظم و انضباط ترافیکی در تقاطع ، کاستن زمان معطلی عابران پیاده و خودروها در عبور از تقاطع ، تسهیل تردد و افزایش ایمنی عابران پیاده در گذر از تقاطع­ها ،  مساعدت در کاهش تخلف عبور از چراغ قرمز و در نتیجه کاهش تصادفات ناشی از این تخلف ،  امکان تشخیص گره ترافیکی وهماهنگی با کارشناسان پلیس وعنوان کرد .
وی در خصوص سامانه مکانیزه پایش تقاطع و ثبت تخلف عبور از چراغ قرمزوسرعت غیر مجاز گفت : عدم توقف در پشت خط سفید، توقف خودرو بر روی خط عابر پیاده و عبور از چراغ قرمز از جمله تخلفاتی است که همیشه شاهد آن‌ها هستیم. تخلفاتی که منجر به بروز حوادث جرحی، ایجاد اختلال در تردد عابرین پیاده و وسایل نقلیه می­شود. پر واضح است که است بسیاری از آسیب دیدگان این تخلفات، عابرین پیاده­ای هستند که در حال عبور از تقاطع بوده‌اند.
نظر به اهمیت این موضوع، اقدام به راه­اندازی سامانه هوشمند پایش تقاطع و ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز (Red Light) در کلانشهر تبریز نموده ایم  که از جمله قابلیت‌های این سامانه می توان به مواردی نظیر محاسبه میزان تردد خودروهای عبوری از تقاطع، ثبت تخلفاتی نظیر عبور از چراغ قرمز، توقف بر روی خط سفید، و توقف بر روی خط عابر پیاده می توان اشاره کرد.

 


سازمان ترافیک