امروز
يکشنبه
تير 1399
15
قمری:14 ذو القعدة 1441

میلادی:5 ژوئیه 2020
 
تاریخ : يکشنبه 1 تير 1399     |     کد : 2333

تحقق شهر انسان محور با احداث ۳۵ هزار مترمربع پیاده راه جدید در تبریز

احداث پیاده‌راه، یکی از بهترین روش‌ها برای تحقق شهری انسان محور است. شهری که در آن کنش‌های انسانیِ فراموش شده بار دیگر شکل می‌گیرد و سرعت زندگی مدرن و ماشینی در آرامش این فضا مغلوب می‌شود.

شهریار تبریز: ارزش و اهمیت فضاهای پیاده محور به عنوان راهکاری موثر بر ارتقاء کیفیت فضای شهری و در نتیجه مبلمان شهری بر کسی قابل انکار نیست چرا که تردد راحت در فضایی بدون مانع، ایمن و به دور از وسایل نقلیه حق همه شهروندان است.

تبریز از پیشگامان احداث پیاده‌راه در بین شهرهای ایران است. از کوچه قدیمی و مهم پاساژ که مفهوم پیاده‌راه داشت تا نوستالوژیِ پیاده‌راه تربیت. بافت مرکزی و تاریخی تبریز به سبب موقعیت خاص خود همواره یکی از محدوده‌های مهم انسان محور در سطح شهر به شمار می‌رود.

شاید تمرکز و تاکید بر همین موضوع بود که سبب شد توسعه پیاده‌ راه‌ها در این دوره از مدیریت شهری بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد به طوری که تنها در سه ماهه نخست امسال ۳۵ هزار مترمربع پیاده راه جدید طراحی و احداث شده است.

این پیاده راه‌های جدید با بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار توسط معاونت فنی و عمرانی شهرداری تبریز احداث شده است.

کارشناسان معتقدند طراحی شهری باید انسان محور باشد. در واقع ضروری ترین ویژگی یک شهر این است که امکانات و ظرفیت‌های لازم برای حرکت پیاده در آن وجود داشته باشد.

اگر تا همین چند دهه پیش ماراتن پروژه‎های بزرگ شهری از ساخت روگذرها تا زیرگذرها در شهرها آغاز شده است؛ حالا در همهمه‌های شهری، همه به دنبال ایجاد فضاهایی مثل پیاده راه‌ها هستند.

گذر زمان و افزایش جمعیت هر چند خیابان های شهر را دستخوش تحول کرده ولی رویکرد انسان محوری و مراوده های مردمی همچنان می‌خواهد پا بر جا بماند.

گویی هر اندازه که خودروهای سخت و آهنی قلمرو خود را در شهرها گسترش دهند انگار باز هم زور انسانها به این غول‌های بی شاخ و دم می‌چربد که امروز همه از ایجاد شهری انسان محور سخن می‌گویند. رویکردی که به عنوان یکی از اهداف مجموعه مدیریت شهری و شهرداری تبریز نیز به شمار می رود. 

از سوی دیگر پیاده راه ها و توسعه این محورها می تواند آثار زیست محیطی متعددی را به همراه داشته باشد. شهری که به جای خودروها، انسان ها در آن تردد می کنند و این تغییرات می تواند آلودگی هوا را تا اندازه زیادی کاهش دهد. 


سازمان ترافیک