امروز
يکشنبه
فروردين 1400
22
قمری:29 شعبان 1442

میلادی:11 آوریل 2021
 
تاریخ : چهارشنبه 18 فروردين 1400     |     کد : 2690

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز:

شهرداری نگاه درآمدی به جرائم راهنمایی و رانندگی ندارد

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز گفت: طی دو سال اخیر ۱۲۰ دوربین نظارتی و پلاک خوان در شهر نصب شده که این آمار جهش ۷۰ درصدی در تعداد دوربین های سطح شهر را نشان می دهد.

به گزارش شهریار، اصغر آدی بیگ در تشریح عملکرد سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز در سال 1399 اظهار کرد: برای نخستین بار، ۱۸ دوربین پلاک خوان  در هسته مرکزی شهر نصب و به پلیس راهور دسترسی داده شده که این اتفاق بی سابقه، با حمایت شهردار و اعضای محترم شورای شهر ممکن شده است.

او افزود: از سه روز قبل از نصب دوربین، این موضوع به اطلاع شهروندان می رسد تا اعمال قانون نشوند. خوشبختانه در هر نقطه ای که دوربین نصب شده، میزان ترافیک و حوادث کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز عنوان کرد: شهروندان بدانند که جریمه های رانندگی هیچ ارتباطی به شهرداری ندارد و اعمال قانون توسط پلیس راهور انجام می شود و مبالغ جریمه ها نیز به خزانه می رود. پلیس و شهرداری نگاه درآمدی به جرائم راهنمایی و رانندگی ندارند و هر دو به دنبال ایمنی و روان شدن ترافیک هستند.

او ادامه داد: در سه سال اخیر حدود ۶۰ دوربین نظارتی به سطح شهر اضافه شده و همین دوربین ها موجب شده تا حوادث و اتفاقات ناشی از تصادف ها کمتر شود. در سال نود وهشت ۵۰ دوربین نظارتی و در سال نودونه نیز ۱۰ دوربین نظارتی نصب شده است. از سال  97 چهل دوربین پلاک خوان نصب شده و در سال 99 نیز نصب ۲۰ دوربین پلاک خوان انجام پذیرفته است .

آدی بیگ گفت: در بودجه سال 1400 شهرداری تبریز برای موارد ترافیکی رقمی در نظر گرفته شده که جا دارد از شهردار و اعضای محترم شورای شهر در این خصوص تشکر کنم.

او در ادامه به اجرای طرح زوج یا فرد خودرو ها اشاره کرد و افزود: اجرای این طرح در مقاطع مختلف، کاهش حدود ۳۵ درصدی تردد خودروها در هفته مرکزی شهر را موجب شده است. این طرح که به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی سیستم حمل و نقل عمومی اجرا نمی شد، به دلیل انباشت بیش از حد خودروها در هفته مرکزی شهر، از سه ماهه چهارم سال قبل در حال اجرا است و خودروهای شخصی از ساعت ۱۰ تا ۱۳:۳۰ و ۱۷ تا ۲۰ باید با رعایت طرح زوج و فرد در محدوده مشخص شده تردد کنند.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز با اشاره به محدوده طرح زوج یا فرد گفت: این محدوده از چایکنار به سمت دانشسرا شروع و خیابان خاقانی، میدان ساعت، پشت مصلی، ۱۷ شهریور، چهارراه شریعتی و باغ گلستان را شامل می شود.

او افزود: اخیرا پیشنهاد داده ایم که پهنه محدوده طرح زوج یا فرد را گسترده تر کنیم. انباشت خودرو در محدوده خیابان ۱۷ شهریور زیاد است و ۴۰ درصد این خودروها نیز مربوط به صاحبان اماکن همان محل است. بر همین اساس پیشنهاد داده ایم که این خیابان نیز در طرح زوج یا فرد قرار بگیرد. پهنه محدوده طرح زوج یا فرد شهر تبریز نسبت به سایر شهرها کوچک تر است و در نظر داریم این پهنه را گسترده تر کنیم.

آدی بیگ همچنین به اجرای طرح LEZ اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کرونایی و کاهش میزان سفر، مراجعه به مراکز معاینه فنی ۶۰ درصد نسبت به قبل کاهش داشته است اما شهروندان توجه کنند که با اجرای طرح LEZ در داخل شهر، خودروهای فاقد معاینه فنی توسط پلیس راهور اعمال قانون می شوند. این طرح نیز از سه ماهه چهارم سال قبل دوباره آغاز شده و خودروهای فاقد معاینه فنی اعمال قانون می شوند.

او ادامه داد: هم اکنون از هفت مرکز معاینه فنی، شش مرکز فعال است و شهروندان می توانند با نوبت گیری اینترنی، به این مراکز مراجعه کرده و نسبت به معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند. هزینه معاینه فنی در تبریز و شهرستان ها، برابر با دستورالعمل کشوری است و هیچ تفاوتی بین قیمتها وجود ندارد. ضمن اینکه به هیچ خودرویی بدون بازدید، رسید معاینه فنی صادر نمی شود.


PDF چاپ چاپ