امروز
پنجشنبه
خرداد 1399
15
قمری:12 شوال 1441

میلادی:4 ژوئن 2020
 
تاریخ : يکشنبه 18 بهمن 1394     |     کد : 905

اولین خودروی برق خورشیدی وارد ایران شد/تبریز میزبان این خودرو

اولین خودروی برق خورشیدی وارد ایران شد/تبریز میزبان این خودرو

با مجوز دولت، اولين خودروی تمام برقی دارای پنل خورشيدی توسط یکی از شرکت‌های برق استانی وارد کشور شد.

به گزارش شهریار به نقل از نصر، نخستين خودروي تمام برقي داراي پنل خورشيدي ایران با مصوبه و مجوز رسمي هیات دولت، به منظور انجام تحقيقات و ساخت شارژر سريع آن از انرژي‌هاي پاك تجديدپذير (خورشيدي و بادي) وارد کشور شد.

اين خودرو تمام برقی پس از پشت سرگذاشتن مراحل شماره گذاري، هم اكنون در حال بهره برداري تحقيقاتي توسط شرکت توزيع برق آذربايجان شرقي و دانشگاه تبريز است.

اين خودرو ساخت یک شركت ژاپن بوده و يكي از پرفروش ترين خودروهاي برقي در سطح جهان به شمار مي‌رود، ضمن آنکه اين خودرو با هر بار شارژ، از توان پیمایش بیش از ۱۲۷ كيلومتر برخوردار بوده و فاقد هرگونه آلودگي هوا و صدا است.

يوسف سرافراز مديرعامل شركت توزيع نيروي برق آذربايجان شرقي، هدف از اجرای طرح تحقیقاتی ورود و شارژ خودروی برقی به کشور را انجام مطالعات براي بررسي تأثيرات آتي ايستگاه‌هاي توليد برق، شارژرهاي سريع و انبوه اين خودروها بر روي شبكه‌هاي برق شهري كشورعنوان کرد و گفت: از این رو با همكاري ميان دانشگاه تبريز، مقرر شده روش‌ها و تكنولوژي‌هاي مرتبط با شارژ اين خودروها، فرهنگ استفاده از منابع انرژي‌هاي پاك و تجديدپذير براي توسعه ايستگاه‌هاي شارژ اين خودروها مورد مطالعه و بررسی قرار بگيرد.

 سازمان ترافیک